Dve podobné triedy, dve rôzne povinnosti
ASTM A106 Grade B a API 5L Grade B sú špecifikácie pre rúry z uhlíkovej-mangánovej ocele pre bezšvíkové a zvárané rúry a obe majú minimálnu pevnosť v ťahu 415 MPa (60 ksi). Pretože údaje o sile vyzerajú takmer identicky, tieto dva stupne sa často objednávajú zameniteľne, no boli napísané pre inú službu. ASTM A106 je špecifikácia tlakového-potrubia pre služby pri zvýšených-teplotách, zatiaľ čo API 5L je špecifikácia-potrubia na prepravu ropy a plynu. Rúrka môže mať dvojitú{13}}certifikáciu pre obe, ale iba vtedy, keď závod kvalifikuje každý ohrev podľa každej klauzuly oboch dokumentov.
Porovnané chemické zloženie
| Prvok | ASTM A106 Trieda B | API 5L triedy B (PSL1) |
|---|---|---|
| Uhlík, max % | 0.30 | 0.28 |
| mangán % | 0.29 - 1.06 | 1,20 max |
| Fosfor, max % | 0.035 | 0.030 |
| Síra, max % | 0.035 | 0.030 |
| % kremíka | 0,10 min | neuvedené |
Praktický rozdiel spočíva v uhlíku a mangáne. A106 stupeň B povoľuje až 0,30 % uhlíka, zatiaľ čo API 5L stupeň B obmedzuje uhlík na 0,28 % a povoľuje mangán až 1,20 %. API 5L tiež znižuje obsah fosforu a síry na 0,030 %, zatiaľ čo A106 povoľuje 0,035 %. Kremík má kontrolované minimum 0,10 % v A106, čo odzrkadľuje postup dezoxidácie potrebný pre pevnosť pri vysokých{14}}teplotách. Výber trasy API 5L PSL2 ešte viac sprísňuje limity a obmedzuje kombinovaný obsah vanádu, nióbu a titánu, a preto je potrubie PSL2 obvyklou voľbou pre nízkoteplotné alebo kyslé prevádzky.
Mechanické vlastnosti
| Nehnuteľnosť | ASTM A106 Trieda B | API 5L trieda B |
|---|---|---|
| Minimálna medza klzu | 240 MPa | 241 MPa (PSL1); 245 MPa pre L245 (PSL2) |
| Minimálna pevnosť v ťahu | 415 MPa | 415 MPa |
| Minimálne predĺženie | 20 % | Vypočítané zo vzorca v API 5L, všeobecne vyššie pre bežné hrúbky stien |
| Testovanie vplyvu | Iba ak je to uvedené v objednávke | Objednaná možnosť v PSL1; vyžadované PSL2 pre určité návrhové teploty |
A106 Stupeň B fixuje svoje hodnoty priamo v tabuľkách normy, čo zjednodušuje akceptačné testovanie, ale ponecháva menej priestoru pre varianty s vyššou{1}}pevnosťou. API 5L stupeň B vyjadruje predĺženie podľa vzorca, takže požadovaná hodnota rastie s priemerom a hrúbkou steny; to je jeden z dôvodov, prečo samotný certifikát mlyna nedokazuje zameniteľnosť.
Aplikácie a rozsah služieb
ASTM A106 Trieda B: Rúry a zberače kotlov, prehrievače, ekonomizéry, výmenníky tepla, potrubia rafinérskych a petrochemických procesov a iné tlakové časti, kde ASME B31.1 alebo ASME B31.3 riadi výpočet hrúbky steny.
API 5L Trieda B: pobrežné a pobrežné prenosové potrubia, zberné potrubia, vstrekovanie vody a úžitkové potrubia navrhnuté podľa ASME B31.4 alebo ASME B31.8, kde rozmery potrubia, kvalita zvaru a zvárateľnosť v teréne riadia nákup.
Vonkajší priemer a hrúbka steny sa tiež líšia. Rúrka A106 sa bežne objednáva podľa harmonogramov ASME B36.10M, zatiaľ čo rúrka API 5L sa objednáva podľa rozmerových tabuliek API 5L, ktoré sa rozširujú na väčšie priemery a definujú hrúbku steny pre návrh prevodovky.
Body výberu a objednávky
Najprv stanovte návrhový kód, pretože ASME B31.1, B31.3, B31.4 a B31.8 poukazujú na rôzne špecifikácie potrubia pre rovnaký návrhový tlak.
Uveďte úroveň špecifikácie produktu pre API 5L. PSL2 prináša povinné ne-deštruktívne testovanie, prísnejšiu chémiu, maximálny pomer výťažnosti-k-ťahu 0,93 a požiadavky na náraz podľa Charpyho.
V prípade mokrého kyslého spracovania pridajte materiálové požiadavky NACE MR0175 / ISO 15156 a potvrďte limity tvrdosti, ktoré platia pre hotovú rúru.
Vyžadujte osvedčenie o skúške mlyna EN 10204 3.1 pre každý stupeň a zosúlaďte číslo tepla s označením potrubia a záznamom hydrostatického testu.
Nekombinujte dve špecifikácie v jednej objednávke bez dvojitej certifikácie, pretože vysledovateľnosť môže byť spochybnená počas kontroly treťou stranou-.
FAQ
Otázka: Môže byť potrubie ASTM A106 triedy B použité ako potrubie API 5L triedy B?
Iba v prípade, že potrubie má dvojitú{0}}certifikáciu. Certifikát musí preukazovať zhodu s rozmerovými toleranciami API 5L, kontrolou zvarových švov a označením, nielen s mechanickými hodnotami A106.
Otázka: Ktorá trieda je lepšia pre vysokoteplotné{0}}parné potrubie?
ASTM A106 Grade B je konvenčnou voľbou, pretože jej minimum z chémie a kremíka sú určené na použitie pri zvýšenom-teplotnom tlaku podľa ASME B31.1.
Otázka: Sú hodnoty tlaku oboch tried rovnaké?
Nie. Prípustné napätie vychádza z tabuliek konštrukčného kódu a výpočet hrúbky steny závisí aj od špecifikovaného vonkajšieho priemeru a tolerancie, ktoré sa líšia medzi tlakovým potrubím a potrubným potrubím.
Otázka: Potrebuje potrubie API 5L triedy B nárazové testovanie?
V PSL1 je voliteľný a objednáva sa ako dodatočná požiadavka, ale PSL2 vyžaduje Charpyho testovanie pre akosti a hrúbky stien, na ktoré sa vzťahuje norma, ak si to vyžaduje konštrukčná teplota alebo špecifikácia kupujúceho.
Otázka: Ako môže kupujúci rozlíšiť dva stupne na dvore?
Skontrolujte šablónu alebo pečiatku na potrubí, číslo tepla a certifikát mlyna: Rúra API 5L je označená špecifikáciou a úrovňou špecifikácie produktu, zatiaľ čo rúrka A106 je označená triedou a príslušným označením steny.





