>X52 v kontexte
API 5L X52 je stredná-pevnosť na potrubie so špecifikovanou minimálnou medzou klzu 360 MPa alebo 52 200 psi a špecifikovanou minimálnou pevnosťou v ťahu 460 MPa. Jeho ISO 3183 a GB/T 9711 označenie je L360 a potrubie dodávané na export je bežne duálne označené oboma názvami. Táto trieda je populárna, pretože poskytuje užitočnú tlakovú kapacitu a zároveň zostáva tolerantná voči bežnej praxi zvárania v teréne, čo umožňuje predvídať kvalifikáciu a náklady na výstavbu.
>Mechanické vlastnosti
| Nehnuteľnosť | Požiadavka |
|---|---|
| Minimálna medza klzu | 360 MPa / 52 200 psi |
| Minimálna pevnosť v ťahu | 460 MPa / 66 700 psi |
| Horná medza klzu, PSL2 | Obmedzené nad stanovené minimum |
| Pomer klzu k ťahu, PSL2 | Limitovaná normou, aby sa zachovala ťažnosť |
| Predĺženie | Určené štandardným vzorcom na základe pevnosti v ťahu a plochy prierezu- |
| Tvrdosť, PSL2 | Maximálne 250 HV10, 250 HBW alebo 22 HRC |
| Nárazová húževnatosť, PSL2 | Charpy V-zárezový test je povinný, pričom testovacia teplota a energia sú dohodnuté pre projekt |
Horná hranica medze klzu a uzáver pomeru klzu k ťahu odlišujú PSL2 od materiálu PSL1 a hmoty, kde obvodové zvary musia zodpovedať pevnosti tela rúry. Rúrka s nezvyčajne vysokou medzou klzu vzhľadom na jej pevnosť v ťahu sa môže počas inštalácie správať so zníženou deformačnou kapacitou.
>Chemické zloženie
| Prvok | PSL1 | Podmienky PSL2, R, N a M | PSL2, Q stav |
|---|---|---|---|
| Uhlík | 0,28 % max. bezšvíkové, 0,26 % max. zvárané | 0,24 % max. bezšvíkové, 0,22 % max. zvárané | 0,18 % max |
| mangán | 1,40 % max | 1,40 % max | 1,60 % max |
| Fosfor | 0,030 % max | 0,025 % max | 0,025 % max |
| Síra | 0,030 % max | 0,015 % max | 0,015 % max |
| Ekvivalent uhlíka | Nekontrolované | Obmedzené pre rozsah tried | Obmedzené pre rozsah tried |
Pevnosť sa dosahuje pomocou mangánu a mikro{0}}legovaním s nióbom, vanádom a titánom, ktorých kombinovaný obsah je limitovaný normou. Vďaka kontrolovanému uhlíkovému ekvivalentu je X52 PSL2 zvárateľný konvenčnými postupmi pri zachovaní húževnatosti pri nízkej teplote.
>Typické aplikácie
Potrubia na prepravu ropy a zemného plynu v oblasti stredného tlaku.
Zberné vedenia, prietokové vedenia a staničné potrubia.
Vodné prenosové a priemyselné linky.
Konštrukčné rúrky a pilóty, kde sa vyžaduje certifikovaná medza klzu.
Linky na kal a hlušinu v banskej prevádzke.
>Zvárateľnosť a výroba
X52 je jednou z najzhovievavejších tried potrubí na zváranie. Postupy sú kvalifikované podľa API 1104 alebo ISO 13847 a používajú sa celulózové aj nízkovodíkové spotrebné materiály v závislosti od okolitých podmienok a požadovanej húževnatosti. Predhrievanie je normálne riadené hrúbkou steny a uhlíkovým ekvivalentom skutočného tepla ocele a prívod tepla je obmedzený, aby sa nezhoršila húževnatosť tepelne-ovplyvnenej zóny. Vnútorný a vonkajší povrch konca rúry sa pred zváraním očistí a overia sa rozmery úkosu, pretože častou príčinou chýb zvaru je nevhodná hrúbka steny alebo nesprávna príprava úkosu. Tam, kde je rúra potiahnutá, musí byť dodržaná dĺžka odrezania, aby sa zvyšky povlaku nedostali do zvarového kúpeľa. Pre kyslú prevádzku sa rúra objednáva s obmedzenou chémiou a nižším maximom tvrdosti a tvrdosť zváraných spojov sa skúma.
>FAQ
Otázka: Aké sú hodnoty pevnosti API 5L X52?
X52 má špecifikovanú minimálnu medzu klzu 360 MPa, čo sa rovná 52 200 psi, a špecifikovanú minimálnu pevnosť v ťahu 460 MPa, ktorá sa rovná 66 700 psi.
Otázka: Aký je ekvivalent X52 v ISO 3183?
Ekvivalentné označenie je L360. Tieto dva názvy označujú rovnakú minimálnu medzu klzu vyjadrenú v megapascaloch a v tisíckach libier na štvorcový palec.
Otázka: Od čoho závisí maximálny obsah uhlíka X52?
Závisí to od úrovne špecifikácie produktu a podmienok dodávky. PSL1 umožňuje 0,28 % pre bezšvíkové rúry, PSL2 v podmienkach R, N a M umožňuje 0,24 % a podmienka Q umožňuje 0,18 %.
Otázka: Prečo je uhlíkový ekvivalent kontrolovaný v X52 PSL2?
Uhlíkový ekvivalent predpovedá, ako sa bude oceľ správať počas zvárania. Jeho obmedzenie znižuje riziko vzniku tvrdých mikroštruktúr citlivých na praskliny-v tepelne-ovplyvnenej oblasti a umožňuje jednoduchší postup zvárania.
Otázka: Môže sa potrubie X52 použiť pri nízkej teplote?
Áno, ak je potrubie objednané s vhodnou Charpyho testovacou teplotou a nameraná absorbovaná energia spĺňa požiadavky projektu. Požiadavka vplyvu musí byť uvedená v objednávke.
Otázka: Aká je maximálna povolená tvrdosť X52 PSL2?
Norma obmedzuje potrubie PSL2 na 250 HV10, 250 HBW alebo 22 HRC. Špecifikácie kyslého servisu často stanovujú nižšie maximum pre telo rúry a zvarový spoj.





